Ospa wietrzna

Powiększ obraz

Ospa wietrzna to choroba o charakterze zakaźnym, którą wywołują wirusy ospy wietrznej oraz półpaśca  (Varicella-zoster virus – VZV). Ospa wietrzna występuje w głównej mierze u dzieci, u których ma stosunkowo łagodny przebieg. Może pojawić się u młodzieży oraz osób dorosłych, u których charakteryzuje się nieco cięższym przebiegiem i powoduje większą liczbę powikłań. Wirus ospy wietrznej VZV przenoszony drogą. Zarażenie występuje na skutek kontaktu z chorą osobą. Możliwe jest również przeniesienie choroby na drodze bezpośredniej, tj. kontaktu z przedmiotami, garderobą czy ręcznikami mającymi kontakt z płynem wydzielającym się z pęcherzyków skórnych chorego. Do zakażenia ospą wietrzną dochodzi 1-2 dni przed pojawieniem się pierwszej wysypki i pęcherzyków, natomiast przestajemy zarażać innych, gdy na pęcherzykach pojawią się już strupki, które na końcu samoistnie odpadają. Okres wylęgania ospy wietrznej (czas od zaatakowania organizmu przez wirus do pierwszych objawów ospy wietrznej) to około 14-21 dni.

U dzieci na ogół stwierdza się łagodne objawy kliniczne ospy takie jak:

  • brak łaknienia,
  • ból głowy,
  • osłabienie,
  • stan podgorączkowy lub gorączkę,
  • wysypkę, która pojawia się stopniowo i przechodzi od fazy plamek do pęcherzyków, krost i krótko utrzymujących się blizn. Wysypka występuje na całym ciele, choć początkowo pojawia się na tułowiu. Zajmuje błony śluzowe. Wysypce towarzyszy silny świąd. Może wystąpić powiększenie węzłów chłonnych potylicznych i karkowych.

Przebieg ospy wietrznej najczęściej łagodny u dzieci – u młodzieży i dorosłych może charakteryzować się znacznym nasileniem objawów. Ryzyko wystąpienia powikłań po zachorowaniu (np.: wirusowe ospowe zapalenie płuc, bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie serca itp.) wzrasta wraz z wiekiem.

Źródło: http://www.medonet.pl, https://gis.gov.pl